| 17.5T |
| 1
|
Luca Tommaso Romondia
TV St.Wendel 1861
|
TV St.Wendel 1861
|
200 |
Ziel
|
1.547 (+16)
|
| 2
|
Michael Schwickert
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
180 |
Ziel
|
1.525 (+15)
|
| 3
|
Christopher Buchner
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
161 |
Ziel
|
1.649 (+8)
|
| 4
|
Thomas Huhn
MRC Grossauheim
|
MRC Grossauheim
|
145 |
Ziel
|
1.560 (+10)
|
| 5
|
Thomas Volz
Tsutsuna Racing
|
Tsutsuna Racing
|
130 |
Ziel
|
1.881 (-2)
|
| 6
|
Stefan Klein
IGR Racing Team Runkel
|
IGR Racing Team Runkel
|
125 |
Ziel
|
1.541 (+7)
|
| 7
|
Alain Rollinger
|
Kein Team
|
120 |
Ziel
|
1.507 (+7)
|
| 8
|
Frank Rauch
|
Kein Team
|
115 |
Ziel
|
1.745 (-10)
|
| 9
|
Stefan Köhler
Statler & Waldorf Racing
|
Statler & Waldorf Racing
|
110 |
Ziel
|
1.909 (-16)
|
| 10
|
Thomas Isbert
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
105 |
Ziel
|
1.502 (+2)
|
| 11
|
Daniel Anthes
RMSC Rüsselsheim
|
RMSC Rüsselsheim
|
100 |
Ziel
|
1.624 (-8)
|
| 12
|
Ivo Gersdorff
Modellfreunde-Rheinhessen
|
Modellfreunde-Rheinhessen
|
96 |
Ziel
|
1.448 (+1)
|
| 13
|
Thomas Steinhage
|
Kein Team
|
92 |
Ziel
|
1.367 (+2)
|
| 14
|
Jörg Zimmermann
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
88 |
Ziel
|
1.388 (-1)
|
| 15
|
Oliver Lotz
Modellfreunde-Rheinhessen
|
Modellfreunde-Rheinhessen
|
84 |
Ziel
|
1.535 (-9)
|
| 16
|
Jirka Haßler
2-speed racing team
|
2-speed racing team
|
80 |
Ziel
|
1.509 (-9)
|
| 17
|
Niklas Schneider
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
76 |
Ziel
|
1.452 (-9)
|
| 18
|
Kai Wehrmeister
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
72 |
Ziel
|
1.455 (-10)
|
| 19
|
Joe Hary
RCAMC Luxembourg
|
RCAMC Luxembourg
|
68 |
Ziel
|
1.381 (-9)
|
| Classic |
| 1
|
Florian Schimm
MZ Modellbau
|
MZ Modellbau
|
200 |
Ziel
|
1.856 (+2)
|
| 2
|
Daniel Anthes
RMSC Rüsselsheim
|
RMSC Rüsselsheim
|
180 |
Ziel
|
1.624 (-8)
|
| 3
|
Albrecht Schacht
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
161 |
Ziel
|
1.696 (±0)
|
| 4
|
Michael Schwalbach
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
145 |
Ziel
|
1.333 (+4)
|
| 5
|
Karli Trautwein
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
130 |
Ziel
|
1.397 (+1)
|
| 6
|
Christoph Bachus
MRC Grossauheim
|
MRC Grossauheim
|
125 |
Ziel
|
1.673 (-5)
|
| 7
|
Thomas Baensch
TS Grossauheim
|
TS Grossauheim
|
120 |
Ziel
|
1.481 (-9)
|
| F1 |
| 1
|
Raphael Remig
|
Kein Team
|
200 |
Ziel
|
1.508 (+8)
|
| 2
|
Sven Walter
|
Kein Team
|
180 |
Ziel
|
1.482 (+6)
|
| 3
|
Sebastian Bienefeld
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
161 |
Ziel
|
1.450 (+3)
|
| 4
|
Gerd Dippel
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
145 |
Ziel
|
1.346 (+5)
|
| 5
|
Stefan Köhler
Statler & Waldorf Racing
|
Statler & Waldorf Racing
|
130 |
Ziel
|
1.909 (-16)
|
| 6
|
Frank Rauch
|
Kein Team
|
125 |
Ziel
|
1.745 (-10)
|
| 7
|
Daniel Anthes
RMSC Rüsselsheim
|
RMSC Rüsselsheim
|
120 |
Ziel
|
1.624 (-8)
|
| 8
|
Stella-Bianca Ertel
MCRT Aschaffenburg
|
MCRT Aschaffenburg
|
115 |
Ziel
|
1.450 (-5)
|
| Rookie |
| 1
|
Rüdiger Bahrdt
Scuderia Malvasia
|
Scuderia Malvasia
|
200 |
Ziel
|
1.569 (+5)
|
| 2
|
Lukas Klein
|
Kein Team
|
180 |
Ziel
|
1.504 (+4)
|
| 3
|
Heiko Anthes-Hoffmann
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
161 |
Ziel
|
1.487 (+3)
|
| 4
|
Nico Knodt
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
145 |
Ziel
|
1.481 (+1)
|
| 5
|
Leon Jakobs
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
130 |
Ziel
|
1.479 (-1)
|
| 6
|
Sebastian Bienefeld
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
125 |
Ziel
|
1.450 (+3)
|
| 7
|
Thomas Baensch
TS Grossauheim
|
TS Grossauheim
|
120 |
Ziel
|
1.481 (-9)
|
| 8
|
Benno Bienefeld
VfR Rüsselsheim
|
VfR Rüsselsheim
|
115 |
Ziel
|
1.345 (-4)
|
| Stock |
| 1
|
Daniel Bratzler
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
200 |
Ziel
|
1.593 (+5)
|
| 2
|
Frank Fuchs
MSC Schöneck
|
MSC Schöneck
|
180 |
Ziel
|
1.401 (+7)
|
| 3
|
Ricardo Strolla
DJK Andernach
|
DJK Andernach
|
161 |
Ziel
|
1.575 (+2)
|
| 4
|
Nicolas Brioso
RCAMC Luxembourg
|
RCAMC Luxembourg
|
145 |
Ziel
|
1.467 (+2)
|
| 5
|
Valentin Lehmann
MRC Longwy
|
MRC Longwy
|
130 |
Ziel
|
1.485 (-1)
|
| 6
|
Jan-Philipp Staab
MCRT Aschaffenburg
|
MCRT Aschaffenburg
|
125 |
Ziel
|
1.741 (-7)
|
| 7
|
Max Mächler
MSC Sandhausen
|
MSC Sandhausen
|
120 |
Ziel
|
1.722 (-8)
|